Geološko-geotehnični elaborat o sestavi tal in načinu gradnje ter temeljenja objektov - 3. os

 

Investitor: DARS d. d. 

Faza: IDP 

Naročnik: PNZ d. o. o. 

Izd. proj.dok.: September 2010 

Projektant: mag. Albin Križnič, univ. dipl. inž. geol. 

Vodja projekta: mag. Albin Križnič, univ. dipl. inž. geol. 

Objekt: Avtocesta A1 Šentilj-Koper do meje z Republiko Avstrijo; odsek št 2 od priključka SLOVENJ GRADEC JUG do priključka VELENJE 

Št. projekta: Ic 279/10 

Pog. vrednost: 440.000,00 € 

Situacija

Situacija

VZD_geol 1 odsek SG Vodriž-2000-200

VZD_geol 1 odsek SG Vodriž-2000-200


Opis projekta

Obravnavan odsek je dolg 18,38 km. Na trasi hitre ceste, navezovale ceste in deviacij je predvidenih več objektov: trije predori, dva pokrita vkopa ter več viaduktov, mostov, nadvozov, podvozov, prepustov, vkopov in nasipov. Za varovanje brežin so lokalno predvideni podporni in oporni zidovi ter pilotne stene.

Geološko-geotehnični elaborat je pripravljen na osnovi rezultatov opravljenih preiskav, ob upoštevanju relevantnih rezultatov iz predhodnih preiskav, ter predlaganih projektnih rešitev. V elaboratu so poleg tega upoštevane tudi geomorfološke in lito-stratigrafske danosti ter nanje vezane inženirsko-geološke, strukturno-geološke in hidrogeološke razmere.

Na osnovi pridobljenih geološko-geomehanskih podatkov, smo za značilne kamninske in zemljinske enote podali geomehanske karakteristike, ter na osnovi projektnih rešitev podali pogoje izvedbe vkopov, nasipov, objektov in pogoje priprave temeljnih tal. V karakterističnih prerezih so bile izvedene stabilnostne analize, ter izvedeni izračuni nosilnosti temeljnih tal. Na območju objektov je podana dopustna obremenitev temeljnih tal za plitvo temeljenje ter nosilnost pilotov izbranih dimenzij v odvisnosti od globine pri globokem temeljenju.

Sestavni del elaborata so tudi inženirsko-geološka karta, karakteristični prečni in vzdolžni geološko-geotehnični prerezi, popisi vrtin in razkopov s fotografijami, ter rezultati laboratorijskih preiskav in stabilnostih izračunov.

Tehnične značilnosti

Terenske raziskave so med drugim zajemale izvedbo 97 vrtin, 14 piezometrov, 33 razkopov,  53 hribinski presiometrov, 14 zemljinskih presiometrov, 14 hidravljičnih preizkusov, 20 CPTu sond, 4 dilatometrske sonde, 25 dinamičnih penetracij tal...

Laboratorijske preiskave so bile izvedene na 303 vzorcih zemljin in kamnin.